BİLİMSEL PROGRAM

SAAT  
08:00-10:00 Basic Laparoscopy Course

Kıvılcım Karadeniz Cerit,
Jokic Radoica,
Gülnur Göllü Bahadır,
Önder Özen
Basic Laparoscopy Course

Sezen Özkısacık,
Amine Ksia,
Hakan Taşkınlar,
Ünal Bakal
Bronchoscopy Course

Rahşan Özcan,
Tugay Tatar,
Andrea Conforti
Robotic Surgery in Children Course

Zafer Dökümcü,
Berktuğ Bahadır
Microsurgery Course

Oğuz Ateş,
Birgül Şahiner,
Meltem Koloğlu,
Orkan Ergün
Endoscopy Course

Abdülkerim Temiz,
Tuğba Acer Demir,
Selçuk Kılıç
Pediatric Burn Course

Arzu Şencan,
Ebru Abalı
US Guided Interventions Course

Özlem Boybeyi,
Yasemin Dere Günal,
Ali Batur

Manuscript Writing Course

Mustafa İnan,
Ebru Yeşildağ

10:00-10:30 COFFEE BREAK
10:30-12:30 Basic Laparoscopy Course

Basic Laparoscopy Course
Bronchoscopy Course

Robotic Surgery in Children Course

Microsurgery Course

Endoscopy Course

Pediatric Burn Course

US Guided Interventions Course

Manuscript Writing Course

12:30-13:30 LUNCH
SAAT SALON A SALON B
14:00-14:30 CONFERENCE 1: History Club / History of Cloacal Malformations
Chair:
Gülce Hakgüder (Türkiye)
Speaker: Stuart Hosie (Germany)
TURKISH PEDIATRIC SURGERY BOARD EXAM
14:30-15:30 PANEL-1: Updates in Pediatric Urology
Chairs:
Abdullah Yıldız (Türkiye) Murat Mutuş (Türkiye), Irena Maric (Montenegro)

Management of Intraabdominal Testis
Robert Kordic (Slovenia)
Vesicoureteral Reflux
Vasileios Lampropoulos (Greece)
Metoidoplasty Surgery in Gender Affirmation
Borko Stojenovic (Serbia)
15:30-16:00 COFFEE BREAK
16:00-17:00 PANEL-2: Hepatobiliary Surgery in Children
Chairs:
Amine Ksia (Tunis), Salih Grajçevci (Kosovo), Ahmet Ertürk (Türkiye)

Management of Cholelithiasis in Children
Milena Senica Verbic (Slovenia)
Choledochal Cyst in Children
Marcel Oancea (Romania)
Updates in Biliary Atresia
Meltem Bingöl Koloğlu (Türkiye)
17:00-17:30 CONFERENCE 2: ICG Application in Pediatric MIS and Urology
Chair:
Burak Tander (Türkiye)
Speaker: Fabio Chiarenza (Italy)
17:30-18:30 ORAL PRESENTATIONS -1
Chairs
: Başak Erginel, Özgür Çağlar, Esra Özçakır
ORAL PRESENTATIONS -2
Chairs:
Hikmet Şahin, Alev Süzen, Ayşe Parlak
SAAT SALON A SALON B
08:00-09:00 PANEL-4: Esophageal Atresia
Chairs:
Alushani Dritan, Krasimira Kalinova Atanasova (Bulgaria), Esma Sehovic Keçik (Türkiye)

QoL in Esophageal Atresia and Transition to Adulthood
Ivana Sabolic (Crotia)
Management of Esophageal Atresia Associated with Other Atresias
Risto Simeonov (North Macedonia)
Esophageal Atresia: Our Experience of 25 Years
Sonja Milasinovic (Montenegro)
 
09:00-09:30 CONFERENCE 3: Congenital Diaphragmatic Hernia: From Perinatal Diagnosis and Fetal Intervention to Postnatal Care and Follow-up
Chair:
Tutku Soyer (Türkiye)
Speaker: Andrea Conforti (Italy)
09:30-10:00 CONFERENCE 4: Thoracoscopic Repair of Pulmonary Malformations
Chair:
Çiğdem Ulukaya Durakbaşa (Türkiye)
Speaker: Dariusz Patkowski (Poland)
10:00-10:30 COFFEE BREAK
10:30-11:30 PANEL-5: Replacement Surgery
Chairs:
Suzi Demirbağ (Türkiye), Mustafa İnan (Türkiye), Zafer Dökümcü (Türkiye)

Gastric Transposition
George Tsikopolus (Greece)
Jejunal Interposition
Sanja Sindic Antunovic (Serbia)
Colon Interposition
Gonca Tekant (Türkiye)
 
11:30-12:30 PANEL-6: Trauma and Burn
Chairs:
Emrah Şenel (Türkiye), Aleksandr Brkovic (Bosnia-Herzegovina), Oktav Bosnalı (Türkiye)

Blunt Trauma in Children
Hysni Jashari (Kosova)
Advantage of Early Tangenital Necrectomy in Extensive Pediatric Burns
Kenan Karavdic (Bosnia-Herzegovina)
Centerilizaiton and Multidiciplinary Approch to Pediatric Trauma and Burn
Müjdem Nur Azılı (Türkiye)
12:30-13:30 LUNCH - POSTER WALK
Yenidoğan: Şenay Kurtulmuş, Gül Şalcı, Elif Emel Ertem
Hepatobiliyer: Mehmet Saraç, Salih Bayram, Fatih Çelik
Genel Çocuk Cerrahisi: Sevgi Tangül, Öymen Hançerlioğlu, Özkan Cesur
Kolorektal: Nazile Ertürk, Murat Kaya, Fuad Huseyinov
13:30-14:00 CONFERENCE 5: Thoracoscopic Repair of Esophageal Atresia
Chair:
Lorena Vatra (Romania)
Speaker: Dairusz Patkowski (Poland)
 
14:00-14:30 CONFERENCE 6: Minimal Invasive Surgery for Anorectal Malformations
Chair:
Egemen Eroğlu (Türkiye)
Speaker: Fabio Chienza (Italy)
 
14:30-15:30 PANEL-7: Colorectal and General Pediatric Surgery
Chairs:
Hakan Çavuşoğlu (Türkiye), Toni Risteski (North Macedonia), Ali İhsan Anadolulu (Türkiye)

Spinchter Sparing Procedures and Physiotherapy in Treatment of Anorectal Malformations
Marco Mesic (Crotia)
Use of Anorectal Manometry in Pediatric Surgery: Indications and Outcome
Mehmet Surhan Arda (Türkiye)
Management of Lymphatic Malformations in Children
Penka Stefanova (Bulgaria)
 
15:30-16:00 COFFEE BREAK
16:00-16:30 CONFERENCE 7: EXIT Procedure: A Single Center Experience
Chair:
Gürsu Kıyan (Türkiye)
Speaker: Andrea Conforti (Italy)
 
16:30-17:00 CONFERENCE 8: Trends and Controversies in the Management of Necrotizing Enterocolitis
Chair:
Mete Kaya (Türkiye)
Speaker: Stuart Hosie (Germany)
17:00-17:30 CONFERENCE 9: Integration of Artificial Intelligence into Clinical Practice and Its Expected Effects in Pediatric Surgery
Chair:
Oğuz Ateş (Türkiye)
Speaker: Oğuz Dicle (Türkiye)
YOUNG PEDIATRIC SURGEONS SESSION
Chairs:
Özge Kılıç, Gül Durmuş, Ayşe Karagöz Hakalmaz
17:30-18:30 ORAL PRESENTATIONS -3
Chairs:
Emre Divarcı , Fatma Saraç, Gül Doğan
ORAL PRESENTATIONS -4
Chairs:
Gülşen Ekingen Yıldız, Çağatay Evrim Avşarlar, Sertaç Hancıoğlu
SAAT SALON A SALON B
08:00-09:00 VIDEO SESSION
Chairs:
Ahmet Kazez, İbrahim Karaman, Çetin Ali Karadağ
 
09:00-10:00 AWARD SESSION
Chairs:
Hüseyin İlhan, Bahattin Aydoğdu, Kıvılcım Karadeniz Cerit
10:00-10:30 COFFEE BREAK
10:30-11:30 CASE REPORT SESSION
Chairs:
İrfan Kiriştioğlu, Erman Dörterler, Oktay Ulusoy
 
11:30-12:30 PANEL-8: En Kötü Komplikasyonum
Oturum Başkanları:
Mustafa Melikoğlu, Ferit Bernay
Konuşmacılar: Haluk Saruhan, Pelin Oğuzkurt, Tuğrul Tiryaki, Orkan Ergün
12:30-13:00 Uydu Sempozyumu
Assessment and Treatment of Malnutrition in Pediatric Surgical Patient
Tutku Soyer
 
13:00-14:00 LUNCH - POSTER WALK
Travma ve Yanık: Burhan Beger, Ülgen Çeltik, Özkan Okur
Onkoloji: Erol Basuguy, Ceren Bakır, Ali Ekber Hakalmaz
Üroloji: Alparslan Kapısız, Kutay Bahadır, İsmail Özmen
Toraks: Gonca Gerçel, Bade Toker, Aybegüm Kalyoncu Ayçenk
SAAT SALON A SALON B
07:30-08:30 ORAL PRESENTATIONS -5
Chairs:
Cüneyt Günşar, Osman Zeki Karakuş, Ali Onur Erdem
ORAL PRESENTATIONS -7
Chairs:
Canan Kocaoğlu, Akgün Oral, Ahmet Atıcı
08:30-09:00 Uydu Sempozyumu
Göğüs Duvarı Deformitelerinde Cerrahi Dışı Tedavi Yöntemleri
Ufuk Ateş
 
09:05 November 10 th Commemoration of Atatürk
09:00-10:00 PANEL-9: Karşıt Görüş: İnguinal Herni Onarımı: Laparoskopi mi? Açık Cerrahi mi?
Oturum Başkanları:
Feryal Gün Soysal, Metin Gündüz, Allahverdi Musayev
Konuşmacılar: Dilek Berat Demirel, Ergun Ergün
 
10:00-10:30 COFFEE BREAK
10:30-11:30 ORAL PRESENTATIONS -6
Chairs:
Ümit Nusret Başaran, Meltem Çağlar, Caner İşbir
ORAL PRESENTATIONS -8
Chairs:
Levent Cankorkmaz, Hatice Sonay Yalçın Cömert, Tamer Sekmenli
11:30-12:30 PANEL-10: Karaciğer Rezeksiyonları: Nasıl Yapıyorum ?
Oturum Başkanı:
Recep Tuncer, Turan Kanmaz
Konuşmacılar: Hanifi Okur, Şenol Emre
 
12:30-13:30 TURKISH JOURNAL OF PEDIATRIC SURGERY SESSION
Chairs:
Ebru Yeşildağ, Bilge Gördü
13:30-14:00 GENERAL ASSEMBLY- CLOSING REMARKS
SAAT SALON A
14.30-17.30 Stoma Bakım Protokolleri Güncellemesi

Gastrostomi: Doç.Dr. Nurdan Akçay Didişen, Dr. Öğretim Üyesi Derya Suluhan
Kolostomi: Meltem Polat, Dr. Öğretim Üyesi Nazife Gamze Özer Özlü
Trakeostomi: Nazmiye Nasuflar, Gamze Oruç
15.30-16.00 KAHVE ARASI
SAAT SALON A
09.00-09.15 AÇILIŞ KONUŞMASI
Ayşe İslamoğlu (Çocuk Cerrahisi Hemşireleri Dernek Başkanı)
09.15-10.00 KONFERANS 1: 2024 ICN Teması: Hemşirelerimiz Geleceğimiz Bakımın Ekonomik Gücü
Oturum Başkanı:
Ayşe İslamoğlu
Konuşmacı: Doç. Dr. Gülden Küçükakça Çelik
10.00-10.30 KAHVE ARASI
10:30-11.15 KONFERANS 2 Çocuk Cerrahisinde Teknolojik Gelişmelerin Hemşirelik Bakımına Yansıması
Oturum Başkanı: Dr. Öğretim Üyesi Derya Suluhan
Konuşmacı: Dr. Öğretim Üyesi Bahriye Kaplan
11.15-12.30 SERBEST BİLDİRİ OTURUMU 1
Oturum Başkanları:
Doç.Dr. Figen Yardımcı, Birgül Şahiner
12.30-13.30 ÖĞLE YEMEĞİ
13.30-14.30 PANEL:1 Cerrahi Bilimlerde İnovatif Yaklaşımlar; Robotik Cerrahi
Oturum Başkanı:
Doç.Dr.Fatma Vural

Günümüz Ve Yakın Gelecekteki Robotik Teknoloji
Konuşmacı: Doç.Dr.Ü.Zafer Dökümcü

Geleceğin Teknolojisinde Hemşirenin Rolü
Konuşmacı: Gizem Dağdeviren
14.30-15.00 PANEL 2 Sürrenal Kitle Cerrahisinin Yönetimi
Oturum Başkanı:
Prof. Dr. Özlem Boybeyi

Sürrenal Kitle Cerrahisi
Konuşmacı:
Prof. Dr. Özlem Boybeyi

Sürrenal Kitlelerde Ameliyat Öncesi Ve Sonrasında Hemşirelik Bakımı
Konuşmacı:
Gülşen Ay Türker
15.30-16.00 KAHVE ARASI
16.00-17.00 KONFERANS 3: Çocuk Cerrahisinde Cerrahi Alan Enfeksiyonları Ve Kanıta Dayalı Uygulamalar
Oturum Başkanları:
Doç. Dr. Gülden Küçükakça Çelik, Op. Dr. Nihan Akar

Cerrahi Alan Enfeksiyonları
Konuşmacı:
Doç.Dr. Fatma Vural

Cerrahi Alan Enfeksiyonlarında Bakım Paketleri
Konuşmacı:
Dr. Öğretim Üyesi Nazife Gamze Özer Özlü
SAAT SALON A
09.00-10.00 PANEL 3: Kolonik Temizlik Prosedürü
Oturum Başkanı:
Prof.Dr.Orkan Ergün

Çocuklarda Kolonik Temizlik Prosedürünün Cerrahi Yöntemleri
Konuşmacı:
Prof.Dr.Orkan Ergün

Çocuklarda Kolonik Temizlik Eğitimi
Konuşmacı:
Meltem Polat
10.00-10.30 KAHVE ARASI
10:30-11:30 PANEL 4: Bakımda Yeni Bir Yaklaşım: İntegratif Hemşirelik
Oturum Başkanı:
Doç.Dr. Nurdan Akçay Didişen

Cerrahi Birimlerde Müzik Terapinin Kullanımı Ve Yeri
Konuşmacı:
Doç.Dr. Atiye Karakul

Yenidoğanlarda Müzik Terapinin Kullanımı Ve Yeri
Konuşmacı:
Nazmiye Nasuflar
11.30-12.30 SERBEST BİLDİRİ OTURUMU 2
Oturum Başkanları:
Dr. Öğretim Üyesi Derya Suluhan, Gülşen Ay Türker, Meryem Ünal Çimen
12.30-13.30 ÖĞLE YEMEĞİ
SAAT SALON A
09.05 10 KASIM ATATÜRK’ Ü ANMA TÖRENİ
09.15-10.00 KONFERANS 4 - Kırılgan Çocukların Pediatrik Cerrahisinde Hemşirelik Yaklaşımı
Oturum Başkanı:
Doç. Dr. Fatma Vural
Konuşmacı: Doç.Dr. Figen Yardımcı
10.00-10.30 KAHVE ARASI
10.30-11.30 SERBEST BİLDİRİ OTURUMU 3
Oturum Başkanları:
Nurdan Akçay Didişen, Ayşe İslamoğlu
11.30-12.00 KAPANIŞ VE DEĞERLENDİRME